czwartek, 3 maja 2012

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Autorem artykułu jest Beata Kołodziejczyk



Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!
Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!

Naukowcy, m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis, którzy badali wpływ muzyki na człowieka stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Muzyka słuchana w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych w ciągu całego życia, pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na naukę języków (także obcych), rozwój pamięci i poczucia przestrzeni. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności i zapamiętywania, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcia mięśniowe, poprawia koordynację ruchową.

Terapeuci polecają wszystkim codzienne słuchanie muzyki. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku - Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.

Tym, którzy mają problemy ze słuchaniem muzyki klasycznej poleca się korzystanie z dźwięków natury - śpiewu ptaków, szumu wodospadu, potoku górskiego, fal morskich.

Dzieci mogą słuchać odpowiedniej muzyki podczas zabawy lub odrabiania lekcji. Najmłodsze chętnie zasypiają przy kołysankach. Bada się także wpływ muzyki podczas snu, a dotychczasowe wyniki zachęcają także do takiej formy stymulowania naszego mózgu i układu nerwowego.

---

Beata Kołodziejczyk
KREATYWKA - Pracownie Dziecięcych Marzeń- rozwojowe zajęcia z muzyką dla niemowląt i małych dzieci, Koncerty Dziecinnie Proste
(fem)portal ekobiety.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dla dzieci

Aktywne i przyjemne formy spędzania czasu dla dzieci

Autorem artykułu jest dywyn



Na pytanie o to, czy bardziej atrakcyjne są gry komputerowe, czy może spacery na świeżym powietrzu, wiele dzieci odpowiedziałoby, że gry. Rzeczywiście, w XXI wieku komputer, konsola czy telewizor to dla większości dzieci jedyne źródło rozrywki. Na szczęście, dzisiaj znamy wiele atrakcyjnych sposobów na aktywny wypoczynek dla dziecka.

Jeszcze niedawno dzieci spędzały większość swojego wolnego czasu w domu. Obecnie jednak, rodzice starają się zapewnić im aktywny wypoczynek poprzez zapisywanie ich na rozmaite obozy narciarskie, kolonie czy obozy wędrowne. Tego typu obozy młodzieżowe są niepowtarzalną okazją do spędzenia wesołych chwil w gronie rówieśników, aktywnego spędzenia czasu i świetnej zabawy. Skąd takie zainteresowanie podobnymi wyjazdami? Zapewne jest to spowodowane tym, że rodzice zaczęli dostrzegać poważny problem, jakim jest brak ruchu i aktywnego wypoczynku wśród dzieci.

Komputery, konsole do gier, telewizory, kina domowe – te wszystkie elektroniczne wynalazki sprawiają, że dziecko najwięcej czasu spędza w czterech ścianach. Aby zagrać w ulubioną grę lub by obejrzeć ulubiony film, dziecko nie potrzebuje ani ruchu, ani towarzystwa innych. Przez to zanikają jego kontakty z rówieśnikami, ale też sprawność fizyczna. Prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny, może dziecku zagwarantować jedynie aktywnie spędzony czas w towarzystwie kolegów i znajomych. Jednakże, jak namówić dziecko, aby zrezygnowało z ulubionych czynności, czyli grania na komputerze lub też oglądania telewizora, na rzecz aktywnego wypoczynku?

Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Dla niektórych dzieci wakacje na wsi czy też spacer po lesie raczej nie będzie atrakcyjną propozycją. Dla tak wybrednych pociech jest jednak inne wyjście, a mianowicie rozmaite obozy młodzieżowe. Na takie wakacje czy ferie na pewno jeżdżą jacyś koledzy dziecka, poza tym takie obozy obfitują w rozmaite atrakcje – jazdę na nartach, snowboard, jazdę konną czy górskie wędrówki. Większość tych form aktywności jest obecnie bardzo modna, niewykluczone więc, że nasze dziecko chętnie przystanie na taką propozycję.

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci można sprawdzić w bardzo prosty sposób. U maluchów, które nie skończyły jeszcze czterech lat, ciężar ciała powoduje, że stopa płasko przylega do podłoża. Stopa nabiera zgrabnego kształtu dopiero, gdy waga przestaje być ciężarem dla stóp. Jednak istnieje również inny sposób na zbadanie czy stopka dziecka jest płaska. Stopa, która nie ma płaskostopia oglądana z boku, powinna mieć widoczne wewnętrzne wgłębienie. Aby dokładniej obejrzeć wydrążanie stopy, należy kazać dziecku stanąć na palcach i zobaczyć, czy wydrążanie stopy jest rzeczywiście dobrze widoczne. Jeśli tak oznacza to, że nie trzeba się martwić. Jeśli natomiast stopa przechyla się do środka pod wpływem obciążenia i zasłania dobrze wykształcony łuk, mamy wtedy do czynienia z tzw. płaskostopiem statycznym.
Płaskostopie jest groźne nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych i jest groźne nie tylko dla stóp. Prowadzi przedewszystkim do zniekształcenia nóg, jak również do bólu stawów biodrowych i kręgosłupa oraz bólu łydek stóp i kolan. Prowadzi to na dłuższą skalę do zniszczenia stawu biodrowego, kolanowego a nawet samego kręgosłupa.

wtorek, 1 maja 2012

UBRANKO

Jakie ubranka dla dzieci?

Autorem artykułu jest Marlena Mendelewska


Rodzic wybierający w sklepie ubranko dla swojego dziecka musi zwrócić uwagę na wiele czynników. Naturalnie wszyscy pragniemy, aby nasz maluszek wyglądał możliwie jak najlepiej.

Cudowne kolory, intrygujące wzory i nieprzeciętne fasony sprawią, że naszego berbecia nie da się pomylić z żadnym innym. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że mimo wszystko - to wciąż tylko małe dziecko. Dlatego nie przesadzajmy ze zbytnim, przesadnym strojeniem dziecka. Pamiętajmy, że przedszkole to nie rewia mody, a proste wyjście na spacer niech nie zmieni się w pokaz nowej kolekcji dziecięcej.

Jak zdążyłam już zaznaczyć we wstępie - pokusa wystrojenia dziecka w ekstrawaganckie ubranka dziecięce jest dla każdego rodzica bardzo silnym impulsem i wyzwaniem dla naszej siły woli. Jednak cały czas powinniśmy mieć na uwadze to, co w tym wszystkim najważniejsze, czyli dobro naszego malucha. Nie próbujmy zmienić go w wystrojoną lalkę. Tym bardziej, że słodkie ubranka z wymyślnymi falbankami, kokardkami i koronkami często mogą okazać się dla dziecka bardzo niewygodne. Kłopotliwe mogą one okazać się również dla rodziców - śliczne ubranko straci wiele uroku w naszych oczach gdy okaże się, że trzeba je często prać ręcznie i prasować.

Zanim wydamy pieniądze na kolejne ubranko zastanówmy się przez chwilę, czy nasze dziecko faktycznie będzie miało okazję, aby je założyć? Nie zapominajmy, że małe dzieci rosną bardzo szybko i w równie błyskawicznym tempie będzie powiększała się kolekcja niepotrzebnych już ubranek.

Jako rodzic powinieneś mieć również na uwadze to, że małe dzieci nie mają jeszcze wyrobionego pojęcia, czym jest "moda", a gust, nawet tych starszych dzieci opiera się raczej na prostych wartościach, takich jak ulubiony kolor, czy widoczna na koszulce podobizna ulubionego bajkowego bohatera naszego dziecka...

---

agugu - ubranka dziecięce